Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması

Kategori = SSK-SGK-BAGKUR-EMEKLİLİK
Etiketler = , , , , , , ,
Hit = 555 hit

Emekli Sandığı askerlik borçlanması gerçekleştirilebilmesi için kişinin bizzat ya da hak sahipleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekmektedir. Erkek çalışanların er ya da erbaş ile yedek subay okullarında geçirmiş oldukları süreleri borçlanması imkânı bulunmaktadır. Borçlanma işlemi askerlik süresinin tamamını ya da belirli bir kısımı borçlanabilmesi imkanı bulunmaktadır. Emekli Sandığı askerlik borçlanması
işlemleri için gerekli evrakların Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilirken kişinin askerlik süresinin ne kadarını borçlanmak istediğine dair yazılı dilekçe vermesi gerekmektedir. Askerliğinin dilerse tamamını dilerse de belirli kısmını borçlanarak hizmetten saydırma imkanı bulunmaktadır.
emekli sandığı

Emekli Sandığı askerlik borçlanması için kişinin evraklarını kuruma iletmesinin ardından kurum tarafından dilekçe ve ekleri değerlendirmeye alınmaktadır. Ardından da ödenecek olan prim ile ilgili tebligat ilgiliye gönderilmektedir. Tebligatın kişinin eline ulaşmasının ardından da ilgili kişi borç tutarını 6 ay içerisinde ödemekle yükümlüdür. İlgilinin 6 ay içerisinde borçlanma tutarını ödememesi durumunda askerlik borçlanması iptal edilmektedir. Askerlik borçlanması ödemesi gerçekleştirilen kişinin askerlik yapmış olduğu süre sigortalılık başlangıç tarihinden önce ise sigortalılık başlangıç tarihi prim ödenen gün sayısı kadar geriye götürülür. Ancak eğer kişi askerliğini sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra yapmış ise ödemiş olduğu askerlik borçlanma süresi ilgili kişinin hizmet süresinden ve ödeme yapılan prim gün sayısından sayılmaktadır.

  • KATEGORİLER

    Hepsini Aç | Hepsini Kapat
  • Etiketler

  • POPÜLER YAZILAR

  • ISTATISTIK

    Başvuru Kaynakları

Kategoriler